Polana Kalatówki należy do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jest to otwarta przestrzeń, otoczona ze wszystkich stron lasem oraz widokiem na niezwykle malowniczy krajobraz Kasprowego Wierchu. Jej nazwa pochodzi od dawnych właścicieli – sołtysów Kalatów z Szaflar. W górnej części polany znajduje się Hotel górski PTTK Kalatówki. Do Polany dojdziemy z Kuźnic niebieskim szlakiem w około 30 min. Szlak ten całą drogę do polany jest wybrukowany, więc stanowi także dosyć łatwą trasę na wycieczkę rowerową. Musimy jednak pamiętać, że cały czas prowadzi on pod górę, więc dla mniej zaprawionych fizycznie, bądź małych dzieci, wyprawa rowerowa na Kalatówki może stanowić problem. 


Zimą można pośmigać na nartach bądź desce korzystając z dobrodziejstw terenów Kalatówek - wyciąg talerzykowy. Najmłodsze pociechy mogą liczyć na profesjonalną opiekę instruktorów, prowadzących kursy nauki jazdy. Na obszarze polany wytyczone są także specjalne ścieżki dla zwolenników kolarstwa górskiego. W sezonie letnim wyjątkowo polecane są wędrówki piesze, ze względu na piękne szlaki tego obszaru. Osoby mniej wyćwiczone fizycznie, bądź rodziny z małymi dziećmi, mogą ograniczyć wycieczkę do dojścia do hotelu górskiego, posiłku i powrotu do Zakopanego. To bardzo łatwa i nie męcząca trasa. Wariantem niewiele dłuższym jest pójście dalej niebieskim szlakiem do urokliwego schroniska w dol. Kondratowej. To ostatnie schronisko, dla tych, którzy chcieliby iść dalej na Giewont bądź Czerwone Wierchy. Możemy tu się posilić i odpocząć na także pięknej polanie otaczającej schronisko. Alternatywnie, ciekawą propozycją jest udanie się z Kalatówek, Ścieżką nad Reglami (szlak czarny) do Doliny Strążyskiej (Ścieżka nad Reglami cięgnie się dalej aż do dol. Chochołowskiej, ale przejście jej całej zajmuje ok. 6 godz.). To także niezbyt wymagająca wysiłkowo trasa (prowadzi głównie po poziomicach), ale ze względu na długość zajmie nam 2-3 godz. W nagrodę będziemy mieli możliwość podziwiać piękną panoramę Zakopanego ze zboczy Giewontu.

Dodatkowym atutem tego miejsca jest możliwość zobaczenia kulturowego wypasu owiec, a wiosną licznych krokusów.


Chętni mogą odwiedzić także pustelnię Brata Alberta na Kalatówkach z 1898, gdzie znajduje się: drewniana kaplica Św. Krzyża oraz klasztor albertynek. W zaprojektowaniu tego kompleksu brał udział Stanisław Witkiewicz, ziemię natomiast podarował Władysław Zamoyski. Można tam zobaczyć zabytkowy krucyfiks, figurę Matki Bożej oraz studzienkę z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. Wartość i znaczenie tego miejsca podkreśla także fakt, że pustynię podczas pielgrzymki w 1997 roku odwiedził Ojciec Święty Jan Paweł II.

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Kraków (105 km; ok. 1:40h)
Nowy Sącz (110 km; ok. 1:50h)

Miejscowość: Zakopane
Strona: www.kalatowki.pl; www.albertynki.pl
Tel: +48 18 206 36 44; 201 28 27
E-mail: recepcja@kalatowki.pl

Jak dotrzeć
:
Z Zakopanego musimy PKSem lub prywatnymi busikami dostać się do Ronda Kuźnickiego (zakaz wjazdu prywatnym samochodem, musimy więc zostawić go najbliżej na parkingach w rejonie COS w Zakopanem). Z Kuźnic, kierujemy się wybrukowaną drogą po dkoleją linową, oznaczoną szlakiem koloru niebieskiego - szlak na Giewont (ok. 30 min.).

 

Banner

Galeria
Powiązane atrakcje
Wydarzenia

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.wikipedia.pl

Park Linowy "Gugu Park"

Park Linowy  GuGu to 300-metrowa trasa z rozmaitymi przeszkodami, wśród których możemy wyróżnić między innymi zjazdy na linie, kładki, mosty linowe, równoważnie i sieci pajęcze. Na najmłodszych czeka specjalnie zaaranżowany mini park!

szczegóły »
Stary Cmentarz na „Pęksowym Brzyzku”

Stary Cmentarz na „Pęksowym Brzyzku” nazywany jest „Cmentarzem Zasłużonych”, należy do najważniejszych polskich nekropolii. Spoczywają tam m.in. literaci, np. Kornel Makuszyński czy dr Tytus Chałubiński, ale także znani sportowcy i osoby zasłużone dla Zakopanego i Tatr. Jest to niezwykły cmentarz, bowiem atmosfera tam panująca o dziwo nie przypomina charakterystycznego dla tego typu miejsc klimatu. Jeśli w ogóle mozna o cmentarzu mówić, że jest piękny, to ten takim jest na pewno...

szczegóły »
Spływ Dunajcem

Przełom Dunajca to jeden z najpiękniejszych przełomów rzecznych w Europie. Płynący tratwą mogą podziwiać niezwykłe i unikatowe krajobrazy pienińskiego pasma górskiego, a w pewnym momencie także stronę słowacką. Dodatkowo całą drogę umilają flisacy opowiadaniem rozmaitych anegdot dotyczących gór.

szczegóły »
Dolina Kobylańska

Dolina Kobylańska, to wspaniałe miejsce na weekndową wyprawę rowerową, bądź spacer rodzinny. Przepiękne formacje skalne i bujna przyroda Jury Krakowsko-Częstochowskiej pozwoli nam się zrelaksować i wypocząć.

szczegóły »
Klimczok

Wycieczka piesza na Klimczok, to doskonała propozycja na aktywne spędzenie weekendu. Położenie góry daje nam możliwość wyboru wariantu łatwiejszego, który możemy bez najmniejszego problemu zrobić z dziećmi, nawet małymi, bo zakłada, że wysokość osiągniemy gondolową kolejką linową na Szyndzielnię. Przejażdżka kolejka linową, będzie dodatkową atrakcją dla dzieciaków.

szczegóły »
Dolinki Krakowskie ROWEREM

Wycieczka rowerem po Dolinkach Krakowskich, to chyba najlepsza propozycja rowerowa na Jurze krakowsko-częstochowskiej. Aktywnie spędzając czas, mamy możliwość poznać najpiękniejsze rejony Jury, podziwiać formacje skalne, jaskinie, wywierzyska.

szczegóły »
Dolina Będkowska

Dolina Będkowska to jedna z najpiękniejszych dolin Jury Krakowsko-Częstochowskiej, której urok tkwi w płynącym potoku zwanym Będkówką, otoczającyh formacjach skalnych i urokliwych krajobrazach. Jest to wymarzone miejsce to wędrówek pieszych, rowerowych oraz do uprawiania wspinaczki (początkujący mogą spróbować swoich sił korzystając z pomocy instruktorów na skale zwanej Dupą Słonia, bądź innych łagodniejszych skałkach).

szczegóły »
Dolina Mnikowska

Dolina Mnikowska to bardzo uroczy i malowniczy wąwóz krasowy, wycięty z jurajskich wapieni, którego głębokość dochodzi do 80 m. Znajduje się tam 10 jaskiń (jedna z nich ma długość 82 m), strome ściany skalne i wrota. Jest to idealne miejsce na spacery w pogodne, słoneczne dni oraz wycieczki rowerowe.

szczegóły »
Przełom Białki

Rezerwat obejmuje krótki przełom rzeki Białki, pomiędzy skałami Kramnicą i Obłazową, należącymi do Pienin Spiskich. Niezwykły klimat tego miejsca potęguje otoczenie gór – od północy Gorców, od południa Tatr oraz bogactwo fauny i flory. Miłośnicy wspinaczki znajdą tam ściany, na których będą mogli realizować swoje hobby, próbując sił na skałach o różnych stopniach trudności.

szczegóły »
Kalwaria Zebrzydowska i Lanckorona ROWEREM

To trasa dla każdego, w sam raz na niedzielne popołudnie w gronie rodzinnym. Nawet niedoświadczony rowerzysta łatwo sobie z nią poradzi. Wiedzie mało uczęszczanymi drogami o dobrej nawierzchni, po których sunie się szybko i łatwo. Trasę ułożono tak, że zjazdy są krótsze i bardziej strome, a podjazdy dłuższe i łagodniejsze. Warto zabrać zapięcie rowerowe – na trasie wycieczki jest bardzo dużo ciekawych obiektów do zwiedzania. Trasa ma około 37 km. długości.

szczegóły »
Dolina Chochołowska

Dolina Chochołowska jest przepiękną, największą i najdłuższą w polskich Tatrach doliną Zajmuje powierzchnię ok. 36 km2 i jest ważnym punktem wypraw w Tatry Zachodnie. W związku z tym, iż jako jedyna z tatrzańskich dolin, nie podlega w pełni pod obostrzenia nakładane przez TPN, daje większe możliwości dla odwiedzających, a mianowicie, można tu wjechać rowerem oraz wprowadzić naszego czworonożnego przyjaciela. Na Polanie Chochołowskiej znajduje się stylowe i pięknie wkomponowane w otoczenie, duże schronisko PTTK, które jest punktem docelowym większości jednodniowych wycieczek. Możemy tu odpocząć oraz posilić się. Chochołowska jest piękna o każdej porze roku, ale wrażenie jakie pozostawia na wiosnę z dywanem krokusów na Polanie Chochołowskiej długo pozostaje w pamięci...

szczegóły »
Dolina Kościeliska

Dolina Kościeliska o długości 9 km należy do najbardziej malowniczych i chętnie odwiedzanych przez turystów miejsc w Tatrach. Posiada wiele atrakcyjnych dolin bocznych, słynny wąwóz Kraków oraz liczne jaskinie, z najbardziej znaną Jaskinią Mroźną. Dnem doliny płynie Kościeliski Potok, który uracza nas wywierzyskami i swym wartkim nurtem z krystalicznie czystą wodą. Całość otoczona jest gęstymi lasami. 

szczegóły »
Dolina Strążyska

Dolina Strążyska usytuowana jest w Tatrach Zachodnich, pomiędzy Doliną ku Dziurze, a Doliną za Bramką. Co ciekawe, dolina prowadzi do podnóży samego Giewontu, a rozpoczyna się w granicach zabudowy Zakopanego. Możemy więc rozpocząć spacer do doliny z samych Krupówek. Ma powierzchnię ok. 4 km2, a po obu zboczach widać skaliste turnie:  Trzy Turnie oraz Skała Edwarda Jelinka.

szczegóły »
Morskie Oko

Morskie Oko to latem miejsce masowych odwiedzin przez turystów. A dzieje się tak ze względu na niepowtarzalne widoki, jakie ma do zaoferowania. Schronisko wraz z jeziorem, nad którym się znajduje, otoczone jest pionowymi ścianami skalnymi najwyższej w Polsce partii Tatr. Aby do niego dotrzeć należy pokonać drogę 8,5 km pieszo, bądź dorożkami konnymi. Po dotarciu do celu można odpocząć wśród limb i podziwiać piękne tatrzańskie widoki.

szczegóły »
Odwrócony Domek

Odwrócony Domek to jedna z ciekawszych atrakcji znajdujących się w centrum Zakopanego. Będąc na Krupówkach warto odwiedzić to miejsce i na własnej skórze poczuć zaburzenia grawitacji !

szczegóły »
2010-09-29 - 2010-10-04 Jazz Camping Kalatówki

Najznamienitsze gwiazdy jazzu, niesamowity klimat, niezwykłe emocje - wwszystko to będzie miało miejsce w schronisku na Kalatówkach na przełomie września i października. Jam Session - improwizacje doskonałych wykonawców jazzow...

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss