Kampinoski Park Narodowy

Kategorie: Natura, Aktywnie / SPA, Z dziećmi

Kampinoski Park Narodowy położony jest przy północno-zachodnich rogatkach Warszawy. Na ternie Parku można zobaczyć zróżnicowaną faunę oraz florę. Jest to miejsce gdzie spotkać można zarówno bagna jak i piękne krajobrazowo wydmy. W Parku niepowtarzalną atmosferę tworzą miejsca pamięci narodowej (cmentarz żołnierzy września 1939 roku), zabytki architektury polskiej oraz zabytkowe drzewa. Zobaczyć  tu można wiele zwierząt takich jak żubry, sarny, dziki, badylarki, lisy, a nawet łosie. Główną atrakcją dla turystów są liczne szlaki turystyczne  oraz możliwość przejażdżki rowerem, bryczką czy na koniu po wybranych szlakach. Na terenie Parku znajduje się Muzeum Puszczy Kampinoskiej. Jest to świetne miejsce by wraz z rodziną odpocząć i zbliżyć się do natury. Park poprzecinany jest wieloma turystycznymi szlakami pieszymi - głównymi i łącznikowymi, które w całości stanowią dobrze zorganizowaną sieć nadającą się na krótsze, bądź dłuższe wycieczki piesze, bądź rowerowe (łącznie jest ich 360 km). Równoleżnikowe szlaki główne (czerwony, niebieski i żółty) rozpoczynają się w granicach Warszawy i prowadzą do zachodniej części parku, gdzie zlokalizowane sa miejscowości z ciekawymi zabytkami architektury - Brochów, Kampinos i Żelazowa Wola. najciekawszym jest szlak czerwony (Dziekanów Leśny-Brochów), który przebiega przez najciekawsze obszaru parku i pokazuje różnorodność krajobrazów i zalesienia. Na terenie parku znajduje się 14 obozowisk i parkingów wyposażonych w deszczoschrony, stoły i ławy (obozowisko w Opaleniu wyróżnia się dodatkowo placem zabaw dla dzieci).
Dla rowerzystów przygotowano ponad 200 km specjalnie oznakowanych tras rowerowych. W parku, po uzyskaniu odpowiedniego zezwolenia, możliwa jest także turystyka konna.
Kampinoski Park Narodowy daje więc wiele możliwości aktywnego wypoczynku na łonie natury mieszkańcom stolicy i okolicznych miejscowości.

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Warszawa (18 km; ok. 0:30h)
Płock (100 km; 1:50h)

Miejscowość: Izabelin, ul. Tetmajera 38
Strona: www.kampinoski-pn.gov.pl
Tel: +48 22 722 65 59
E-mail: dyrekcja@kampinoski-pn.gov.pl

Bilety:
wstęp do Parku – bezpłatny
wstęp do Muzeum Puszczy Kampinoskiej:
normalny: 3,5 zł
ulgowy: 2,5 zł

Galeria
Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.wikipedia.pl

Oz Gostyniński

Gostyniński oz jest to niepowtarzalna forma polodowcowa. Oz wykształcony jako wał, ciągnie się wzdłuż rzeki Skrwy na długości 14 km. Forma ta jest objęta ochrona rezerwatową. Wokół  ozu znajdują się  tereny leśne oraz doliny rzeczne z występującymi tam zbiornikami wodnymi. Przepiękne widoki i bliskość natury stwarzają  niepowtarzalny klimat tego miejsca.

szczegóły »
Rezerwat Jeziorko Czerniakowskie

Rezerwat Jeziorko Czerniakowskie położony jest na warszawskim Mokotowie i stworzony jest z fragmentu starorzecza Wisły. Starorzecze Wisły o powierzchni około 14 ha jest przepięknym zjawiskiem przyrodniczym, mocno kontarstującym z miejską zabudową najbliższego otoczenia. Ze zwględu na swe waloru i bliskość od centrum miasta, jest to ulubione miejsce wypoczynku wielu warszawiaków. Różnorodność gatunków ptactwa oraz niezwykły krajobraz pozwala na zbliżenie z naturą w sercu wielkiej aglomeracji. W piękne, słoneczne dni jest to idealne miejsce na długie i przyjemne spacery.

szczegóły »
Muzeum Kolei Wąskotorowej

Zbiory Muzeum Kolei Wąskotorowych liczą ok. 217 jednostek parowozów (z czego 130 jest na ekspozycji), oraz wiele pamiątkowych fotografii, mundury kolejowe, dokumenty, bilety oraz pieczątki. Jedną z atrakcji muzeum są pociągi wycieczkowe napędzane parowozem. Podróż obejmuje przejazd do Wilcz Tułowskich, spacer po Puszczy Kampinoskiej oraz ognisko w Osadzie Puszczańskiej i powrót zabytkowym pociągiem do Sochaczewa.

szczegóły »
Kraina Westernu

Kraina Westernu  jest największym w Polsce miasteczkiem westernowym. Położone w bardzo urokliwym miejscu, z dala od miejskiego zgiełku. Na ulicach miasteczka można spotkać kowboi, dzikie konie, budynki wyglądające jak oryginalne domy z tamtej epoki i mieszkańców w charakterystycznych strojach. Zwiedzający mogą również odwiedzić wioskę indiańską, zamieszkałą przez prawdziwych Indian, obejrzeć pokazy tradycyjnych tańców indiańskich, zwiedzić tipi, dowiedzieć się wiele o historii Indian oraz wziąć udział w grach i zabawach.

szczegóły »
Rezerwat Las Kabacki

Unikatową atrakcją Warszawy jest fakt, iż korzystając z metra w kilkanaście minut możemy znaleźć się lesie, będącym jednocześnie rezerwatem krajobrazowym. Mowa tu o Lasku Kabackim, który jest dużym kompleksem leśnym w granicach Warszawy. Położony na płaskim terenie, urozmaiconym jedynie we wschodniej części wzniesieniami pochodzenia wydmowego. Jest domem dla wielu gatunków zwierząt oraz doskonałym miejscem na łatwą i szybką ucieczkę z wielkomiejskiego zgiełku, aby pojeździć na rowerze lub pospacerować. Na terenie rezerwatu znajduje się nawet pochodząca z 1890 roku leśniczówka.

szczegóły »
Lasek Bielański

Las Bielański to niezwykle ciekawy rezerwat położony blisko centrum Warszawy - na Bielanach. Jest to fragment dawnej Puszczy Mazowieckiej i pomimo zurbanizowania otoczenia, dalej wąskim przesmykiem łączy się z Puszczą Kampinoską. Ogromna różnorodność fauny i flory przyciąga wielu miłośników przyrody - przesmykiem z Puszczy Kampinowskie potrafią tu dotrzę dziki, sarny, jelenie, a nawet łosie. Można tutaj spotkać stare monumentalne dęby, wiązy, graby i olchy,  które nadają rezerwatowi niezapomnianą aurę. To doskonałe miejsce na rodzinny spacer, bądź przejażdżkę rowerową.

szczegóły »
Łazienki Królewskie

Łazienki Królewskie to kompleks pałacowo-parkowy w Warszawie z licznymi zabytkami. Powstał w XVIII wieku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Odbywa się tu wiele wydarzeń kulturalnych, rozrywkowych i sportowych. Jest to też doskonałe miejsce na rodzinny spacer, bądź przejażdżkę rowerową.

szczegóły »
Muzeum Fryderyka Chopina

Muzeum mieści się w dworku, w miejscu urodzenia i  zamieszkania sławnego kompozytora i pianisty Fryderyka Chopina. Dworek jest otoczony parkiem, a w pobliżu znajduje się pomnik kompozytora. Pamiątki zaczęto gromadzić już w latach 30-tych. Dużą atrakcją tego miejsca są niedzielne koncerty chopinowskie.

szczegóły »
Ogród zoologiczny

W warszawskim Zoo żyje ponad 4.200 zwierząt, które są przedstawicielami 533 gatunków, a jego powierzchnia to ok. 40 hektarów. W ogrodzie organizowane są lekcje dydaktyczne dla dzieci i młodzieży. Każdy chętny może wspomóc działającą tu fundację „Panda”, która zajmuje się organizowaniem pomocy dla Zoo i  adopcją honorową zwierząt.

szczegóły »
Uroki Puszczy Kampinoskiej ROWEREM

Trasa o długości 31 kilometrów na około 3 godziny. Tę bardzo łatwą wycieczkę można potraktować jako weekendową przejażdżkę dla całej rodziny. Prowadzi w większości wspaniałymi leśnymi drogami. Są na jej trasie odcinki niezbyt wygodne, na szczęście to tylko jakieś 4 km. Damy radę.

szczegóły »
Podkowa Leśna ROWEREM

Trasa dość długa - 45 km. Należy jednak do bardzo łatwych. Prowadzi głównie ubitymi leśnymi drogami przez piękne lasy i rezerwaty przyrody. Trasa rozpoczyna się i kończy w Podkowie Leśnej.

szczegóły »
Łabędzim szlakiem – ścieżka dydaktyczna na Torfach

Ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza „Łabędzim Szlakiem” jest jednym z najpiękniejszych zakątków Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Główną atrakcją są oczywiście łabędzie. Ścieżka  położona jest w rezerwacie przyrody „Na Torfach”, który skupia chronione gatunki zwierząt i roślin.

szczegóły »
Rezerwat Przyrody Horowe Bagno

W pobliżu Warszawy, w miejscowości Marki zobaczyć można Rezerwat Przyrody „Horowe Bagno” liczący około 44 hektarów powierzchni. Centralną częścią rezerwatu jest obniżenie między wydmowe, zwane potocznie Horowym Bagnem. To duży staw o powierzchni około 7 ha i szereg małych zbiorników wodnych.

szczegóły »
NAJgrubsze drzewo w Polsce

Najgrubsze drzewo w Polsce – topola - znajduje się na granicy Leszna z wsią Grądy i ma 14 metrów obwodu. Nieopodal rośnie również piękny okaz pomnikowego wiązu zwyczajnego. W poblizu owej topoli znajduje się  także kilkusetmetrowa zabytkowa aleja lipowo-jesionowa. Jest to jeden z piękniejszych zabytków natury w Polsce.

szczegóły »
Park Moczydło

Park Moczydło w warszawskiej Woli cieszy się dużym zainteresowaniem spacerowiczów o każdej porze roku. Co ważne, znajdziemy tam Górkę Moczydłowską, z której szczytu jest widoczna piękna panorama okolicy. Plac zabaw i boiska sportowe to dodatkowe atuty tego miejsca.

szczegóły »
Park w Wilanowie

Park w Wilanowie kusi ogrodami w czterech różnych stylach: ogród barokowy dwupoziomowy, neorenesansowy różany, angielski ogród krajobrazowy oraz park krajobrazowy angielsko-chiński. Uroku temu miejscu dodają Jezioro Wilanowskie oraz Potok Służewiecki. Magia i piękno tego miejsca przyciąga nie tylko warszawiaków, ale również licznych turystów.

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss