Przełom Dunajca – PIESZO i ROWEREM Drogą Pienińską

Kategorie: Aktywnie / SPA, Z dziećmi

Szczawnica daje nam wiele możliwości wycieczek zarówno pieszych, jak i rowerowych. Jedną z ciekawszych jest trasa wzdłuż przełomu Dunajca, w przeważającej części biegnąca po stronie słowackiej, zwana Drogą Pienińską. To kilkunastokilometrowa ścieżka, pozwalająca na spacer, bądź przejażdżkę rowerem nawet z małymi dziećmi (ze względu na długość, preferowany jest rower). Na całej trasie jest tylko jedno większe wzniesienie, gdzie jesteśmy zmuszeni trochę mocniej nacisnąć na pedały roweru. Wyjeżdżając ze Szczawnicy kierujemy się ładną asfaltową ścieżką spacerowo-rowerową i zmierzamy w kierunku granicy ze Słowacją. Po przekroczeniu granicy, asfalt zamienia się na utwardzoną ścieżkę ziemną, ale dobrze utrzymaną i nie utrudniającą życia rowerzystom. Przez całą drogę mamy możliwość podziwiania spiętrzonego Dunajca po naszej prawej stronie oraz najważniejszych szczytów pienińskich – Sokolicy, trzech Koron i wielu innych. Często spotykamy też miejsca, gdzie możemy zatrzymać się chwilę, odpocząć i dłużej podziwiać otaczającą przyrodę. Docelowym punktem wyprawy są zabudowania Czerwonego Klasztoru. W jego kompleksie znajdziemy zarówno sklepy, jak i knajpkę, w której możemy coś zjeść, bądź się napić. Co do powrotu, to mamy co najmniej dwa warianty. Albo wracamy tą samą drogą, którą przyszliśmy, czy też przyjechaliśmy albo możemy zapakować siebie i nasze rowery na łodzie słowackich flisaków i do granicy z Polską spłynąć wartkim Dunajcem. Ta opcja jest szczególnie preferowana przez rodziny z dziećmi, gdyż trasa ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru może naszych najmłodszych lekko zmęczyć. Ale także dla dorosłych jest to wielkie urozmaicenie wycieczki, bo będąc w Szczawnicy, spływ Dunajcem „należy” odbyć…

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Katowice (190 km; ok. 3h)
Kraków (115 km; ok. 2h)
Zakopane (60 km; ok. 1:15h)
Nowy Sącz (50 km; ok. 1h)
Rzeszów (190 km; ok. 3:20h)

Contact

Galeria
Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.wikipedia.pl
www.panaceum.com.pl
www.potrawyregionalne.pl
www.pieniny-przelom.pl

Spływ Dunajcem

Przełom Dunajca to jeden z najpiękniejszych przełomów rzecznych w Europie. Płynący tratwą mogą podziwiać niezwykłe i unikatowe krajobrazy pienińskiego pasma górskiego, a w pewnym momencie także stronę słowacką. Dodatkowo całą drogę umilają flisacy opowiadaniem rozmaitych anegdot dotyczących gór.

szczegóły »
Dolinki Krakowskie ROWEREM

Wycieczka rowerem po Dolinkach Krakowskich, to chyba najlepsza propozycja rowerowa na Jurze krakowsko-częstochowskiej. Aktywnie spędzając czas, mamy możliwość poznać najpiękniejsze rejony Jury, podziwiać formacje skalne, jaskinie, wywierzyska.

szczegóły »
Wąwóz Homole

Wąwóz Homole to rezerwat przyrody, będący największą atrakcją Małych Pienin. Zajmuje powierzchnię ok. 60 ha i rozciąga się na długość 800 m, tworząc  głęboki kanion otoczony ścianami wapienia o wysokości nawet 120 m! Dnem wąwozu płynie kaskadami  potok Kamionka o kryształowo czystej wodzie i urozmaiconym głazami korycie. Rezerwat powstał w celu ochrony zarówno przyrody nieożywionej, jak ożywionej w postaci osobliwych gatunków roślin wapieniolubnych.

szczegóły »
Sokolica

Szczyt Sokolicy jest doskonałym punktem widokowym na przełom Dunajca, Pieniny oraz część Tatr. Jest to także doskonałe miejsce na rodzinną wycieczkę górską, połączoną z niezbyt dużym wysiłkiem fizycznym, a oferująca przepiękne widoki. Jest to także idealne miejsce dla miłośników wspinaczki.

szczegóły »
Zalew Czorsztyński i zamek w Niedzicy

Zalew Czorsztyński to zaporowy, sztuczny zbiornik wodny powstały na rzece Dunajec, o powierzchni około 1.200 ha. Największymi atrakcjami tego miejsca są organizowane rejsy statkami Biała Dama i Harnaś, które kursują pomiędzy zamkami w Czorsztynie i Niedzicy. Popularnością wśród turystów cieszy się także zbudowana przy zaporze elektrownia wodna o mocy 90 MW. Na prawym brzegu jeziora usytuowany jest malowniczy zamek we wsi Niedzica, ściągający wielu turystów.

szczegóły »
Kalwaria Zebrzydowska i Lanckorona ROWEREM

To trasa dla każdego, w sam raz na niedzielne popołudnie w gronie rodzinnym. Nawet niedoświadczony rowerzysta łatwo sobie z nią poradzi. Wiedzie mało uczęszczanymi drogami o dobrej nawierzchni, po których sunie się szybko i łatwo. Trasę ułożono tak, że zjazdy są krótsze i bardziej strome, a podjazdy dłuższe i łagodniejsze. Warto zabrać zapięcie rowerowe – na trasie wycieczki jest bardzo dużo ciekawych obiektów do zwiedzania. Trasa ma około 37 km. długości.

szczegóły »
Wąwóz Szobczański

Położony w Pieninach Środkowych, Wąwóz Szobczański uznaje się za najładniejszą dolinę Pienin, głównie ze względu na utworzony przez ściany kanion oraz płynący tuż obok Potok Szobczański. Usytuowany jest pomiędzy zachodnimi zboczami Trzech Koron a wschodnimi Podskalniej Góry – prowadzi tamtędy szlak turystyczny z Krościenka starą ścieżką do Sromowców Niżnych.

szczegóły »
Wodospad Zaskalnik

Malownicze, „zielone” latem i „białe” zimą tereny Szczawnicy każdego roku zachęcają turystów do odwiedzenia. Oprócz aktywnego szaleństwa związanego bezpośrednio z górami i uprawianiem rozmaitych sportów turyści mają możliwość wybrania się na spacer i podziwiania najbardziej urokliwych miejsc tego rejonu. Doskonałym przykładem jest tutaj wodospad Zaskalnik.

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss