Rezerwat Przyrody Nieożywionej Luboń

Kategorie: Natura, Aktywnie / SPA, Z dziećmi

Rezerwat przyrody nieożywionej na Luboniu Wielkim został utworzony w 1970 roku i zajmuje powierzchnię 12 ha. Znajduje się na południowo-wschodnich, stromych stokach góry na wysokości 746 – 1.014 m.n.p.m. Skały go budujące to piaskowce serii magurskiej pochodzące z eocenu. Cały obszar, pokryty odłamkami skalnymi, otoczony jest lasami jodłowo-świerkowymi, a także typową buczyną karpacką. Wśród przedstawicieli roślin należy wspomnieć o rosnących tam borówkach, nerecznicy szerokolistnej, wietlicy samiczej, porzeczce alpejskiej oraz wielu innych. Zainteresowani mają możliwość obserwacji różnorodnych nisz i szczelin jaskiniowych – łącznie około 13 jaskiń w dziurawych Turniach. Największa z nich ma długość 26 m i to ona posiada własny mikroklimat.
Amatorzy wspinaczki będą mogli realizować swoje hobby w nieco bardziej ekstremalnych warunkach – po gołoborzu, płytach i blokach skalnych.
Co więcej przez rezerwat przebiega dość trudny żółty szlak turystyki pieszej z Rabki-Zaryte na szczyt Lubonia Wielkiego (tzw. Perć Borkowskiego). Należy mieć na uwadze, że jej nieodłącznym elementem jest konieczność pokonania części trasy wspinając się po skalnych osuwiskach.

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Kraków (70 km; ok. 1:10h)
Nowy Sącz (80 km; ok. 1:15h)

Miejscowość: Luboń Wielki

Galeria
Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.wikipedia.pl


Kamienie Brodzińskiego

„Kamienie Brodzińskiego” to pomnik przyrody usytuowany na terenie Lipnicko – Wiśnickiego Parku Krajobrazowego. Miłośników przyrody zachęca przede wszystkim znajdujący się tam kompleks 9 niezwykłych skał o rozmaitych kształtach, a szczególnie jedna – tzw. Wielki Kamień o wysokości 10 m!

szczegóły »
Rezerwat „Skamieniałe Miasto”

Skamieniałe Miasto to 15-hektarowy teren, na którym znajduje się liczne, urocze skałki posiadające własną historię i imiona pochodzące od ich rozmaitych kształtów, przypominających np. czarownicę, borsuka, czy żółwia. Wedle legendy to zaklęte w kamienie postacie ludzi i zwierząt. Jest tam nawet miasto z ratuszem, warowniami, basztą i kościołem. To niewątpliwie jeden z najciekawszych rezerwatów przyrody nieożywionej w Polsce.

szczegóły »
Rezerwat „Zimny Dół”

Rezerwat „Zimny Dół” jest ciekawą atrakcją geologiczną, jak i przyrodniczą. Znajduje się tam jedyne w Małopolsce wywierzysko potoku w jaskini, z którego wypływa kryształowo czysta woda, która następnie potokiem wpada do Sanki.

szczegóły »
Przełom Białki

Rezerwat obejmuje krótki przełom rzeki Białki, pomiędzy skałami Kramnicą i Obłazową, należącymi do Pienin Spiskich. Niezwykły klimat tego miejsca potęguje otoczenie gór – od północy Gorców, od południa Tatr oraz bogactwo fauny i flory. Miłośnicy wspinaczki znajdą tam ściany, na których będą mogli realizować swoje hobby, próbując sił na skałach o różnych stopniach trudności.

szczegóły »
Wąwóz Homole

Wąwóz Homole to rezerwat przyrody, będący największą atrakcją Małych Pienin. Zajmuje powierzchnię ok. 60 ha i rozciąga się na długość 800 m, tworząc  głęboki kanion otoczony ścianami wapienia o wysokości nawet 120 m! Dnem wąwozu płynie kaskadami  potok Kamionka o kryształowo czystej wodzie i urozmaiconym głazami korycie. Rezerwat powstał w celu ochrony zarówno przyrody nieożywionej, jak ożywionej w postaci osobliwych gatunków roślin wapieniolubnych.

szczegóły »
Sokolica

Szczyt Sokolicy jest doskonałym punktem widokowym na przełom Dunajca, Pieniny oraz część Tatr. Jest to także doskonałe miejsce na rodzinną wycieczkę górską, połączoną z niezbyt dużym wysiłkiem fizycznym, a oferująca przepiękne widoki. Jest to także idealne miejsce dla miłośników wspinaczki.

szczegóły »
Zalew Czorsztyński i zamek w Niedzicy

Zalew Czorsztyński to zaporowy, sztuczny zbiornik wodny powstały na rzece Dunajec, o powierzchni około 1.200 ha. Największymi atrakcjami tego miejsca są organizowane rejsy statkami Biała Dama i Harnaś, które kursują pomiędzy zamkami w Czorsztynie i Niedzicy. Popularnością wśród turystów cieszy się także zbudowana przy zaporze elektrownia wodna o mocy 90 MW. Na prawym brzegu jeziora usytuowany jest malowniczy zamek we wsi Niedzica, ściągający wielu turystów.

szczegóły »
Wodospad Zaskalnik

Malownicze, „zielone” latem i „białe” zimą tereny Szczawnicy każdego roku zachęcają turystów do odwiedzenia. Oprócz aktywnego szaleństwa związanego bezpośrednio z górami i uprawianiem rozmaitych sportów turyści mają możliwość wybrania się na spacer i podziwiania najbardziej urokliwych miejsc tego rejonu. Doskonałym przykładem jest tutaj wodospad Zaskalnik.

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss