Rezerwat „Skamieniałe Miasto”

Kategorie: Natura, Aktywnie / SPA, Z dziećmi

Położone na Pogórzu Ciężkowickim Skamieniałe Miasto zostało objęte ochroną w 1974 roku jako rezerwat przyrody nieożywionej, głównie ze względu na znajdujące się tam malownicze i niezwykle osobliwe skałki. Ich kształty przypominają bowiem zaklęte w kamień postacie ludzi i zwierząt, a nawet miasto z ratuszem, warowniami, basztą i kościołem. Te gruboziarniste piaskowce powstały w wyniku różnorodnych zjawisk geologicznych w przeciągu tysięcy lat, z prehistorycznego dna morskiego. Mimo to istnieje wiele ciekawych legend i teorii dotyczących pochodzenia skał. Jedna z nich mówi, że mieszkańcy miasta zostali ukarani zamianą w twory skalne za swoją rozwiązłość. Właściwie z każdą ze skałek wiąże się odrębna legenda: "Czarownica" to dawny budynek więzienia, "Warownie" inaczej "Sowy" miały ponoć pilnować wejścia do legendarnego grodu, "Borsuk" to skamieniały rycerz - skąpiec, a "Skałka z krzyżem" to kościół przegrany przez proboszcza w kości na rzecz diabła. Ze względu na kształty można wyróżnić skałę o imieniu „Czarownica”, opadająca w dolinę rzeki Białej, której południowa krawędź przypomina profil czarownicy z charakterystycznym haczykowatym nosem, krótką brodą i oczodołami. Ponadto możemy wyróżnić skały o nazwach: „Orzeł i Pieczarki”, „Grunwald”, „Ratusz”, „Cyganka i Grzybek”, „Piramida” i wiele innych. Na uwagę zasługuje także fauna i flora tego regionu, niezwykle bujna latem. Obowiązuje tam zakaz wspinania się na wszystkie formy skalne, z wyjątkiem  jednej – „Skałki z krzyżem”.
Skamieniałe miasto usytuowane jest na północno-zachodnich stokach karpackiego wzniesienia Skała (365 m n.p.m.). Przez jego teren przebiega szlak niebieski, czas jego przejścia to 60 -90 minut. W bliskim sąsiedztwie znajduje się warty zobaczenia pomnik przyrody „Wodospad” – malowniczy wąwóz kończący się ścianą, po której spływa woda ze źródła potoku.
Skamieniałe Miasto jest doskonałym miejscem na całodniową wycieczkę pieszą bądź rowerową z dala od hałasu ulic, miast. Daje możliwość odpoczynku pośród niebagatelnych tworów natury, w otoczeniu sosnowo-dębowego lasu. Chętni mogą rozpalić ognisko w wyznaczonym miejscu nazwanym „Wąwozem Harcerzy”.

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Kraków (100 km; ok. 1:40h)
Katowice (180 km; ok. 2:30h)
Rzeszów (100 km; ok. 2h)
Nowy Sącz (45 km; ok. 0:45h)

Miejscowość: Ciężkowice (ok. 700 m od centrum miasta) przy trasie nr 977 (Tarnów-Gorlice)
Zwiedzanie zaczyna się na parkingu przy drodze wojewódzkiej z Tarnowa do Gorlic, Nowego Sącza, Krynicy.

Punkt informacji turystycznej w Ciężkowicach:
Strona: www.ciezkowice.pl
Tel: + 48 14 651 00 32
E-mail: ckultury@ciezkowice.pl

Galeria
Filmy
Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.pl.wikipedia.org


Skamieniałe Mi...
Kamienie Brodzińskiego

„Kamienie Brodzińskiego” to pomnik przyrody usytuowany na terenie Lipnicko – Wiśnickiego Parku Krajobrazowego. Miłośników przyrody zachęca przede wszystkim znajdujący się tam kompleks 9 niezwykłych skał o rozmaitych kształtach, a szczególnie jedna – tzw. Wielki Kamień o wysokości 10 m!

szczegóły »
Spływ Dunajcem

Przełom Dunajca to jeden z najpiękniejszych przełomów rzecznych w Europie. Płynący tratwą mogą podziwiać niezwykłe i unikatowe krajobrazy pienińskiego pasma górskiego, a w pewnym momencie także stronę słowacką. Dodatkowo całą drogę umilają flisacy opowiadaniem rozmaitych anegdot dotyczących gór.

szczegóły »
Kopalnia soli Wieliczka

Kopalnia Soli w Wieliczce została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO stanowiąc tym samym zabytek o olbrzymiej sławie i poziomie światowym. Stanowi ona jedyny czynny bez przerwy od średniowiecza obiekt górniczy na świecie. Różnorodne pochylnie, szyby, kaplice, komory eksploatacyjne, chodniki  o łącznej długości około 300 km rozmieszczone są na 9 poziomach i sięgają do głębokości aż 327 metrów pod powierzchnią ziemi. Turyści zwiedzając te miejsca i rozmaite ekspozycje mogą podziwiać  wszystkie etapy rozwoju techniki górniczej w kolejnych okresach historycznych.

szczegóły »
Przełom Białki

Rezerwat obejmuje krótki przełom rzeki Białki, pomiędzy skałami Kramnicą i Obłazową, należącymi do Pienin Spiskich. Niezwykły klimat tego miejsca potęguje otoczenie gór – od północy Gorców, od południa Tatr oraz bogactwo fauny i flory. Miłośnicy wspinaczki znajdą tam ściany, na których będą mogli realizować swoje hobby, próbując sił na skałach o różnych stopniach trudności.

szczegóły »
Sokolica

Szczyt Sokolicy jest doskonałym punktem widokowym na przełom Dunajca, Pieniny oraz część Tatr. Jest to także doskonałe miejsce na rodzinną wycieczkę górską, połączoną z niezbyt dużym wysiłkiem fizycznym, a oferująca przepiękne widoki. Jest to także idealne miejsce dla miłośników wspinaczki.

szczegóły »
Zalew Czorsztyński i zamek w Niedzicy

Zalew Czorsztyński to zaporowy, sztuczny zbiornik wodny powstały na rzece Dunajec, o powierzchni około 1.200 ha. Największymi atrakcjami tego miejsca są organizowane rejsy statkami Biała Dama i Harnaś, które kursują pomiędzy zamkami w Czorsztynie i Niedzicy. Popularnością wśród turystów cieszy się także zbudowana przy zaporze elektrownia wodna o mocy 90 MW. Na prawym brzegu jeziora usytuowany jest malowniczy zamek we wsi Niedzica, ściągający wielu turystów.

szczegóły »
Kalwaria Zebrzydowska i Lanckorona ROWEREM

To trasa dla każdego, w sam raz na niedzielne popołudnie w gronie rodzinnym. Nawet niedoświadczony rowerzysta łatwo sobie z nią poradzi. Wiedzie mało uczęszczanymi drogami o dobrej nawierzchni, po których sunie się szybko i łatwo. Trasę ułożono tak, że zjazdy są krótsze i bardziej strome, a podjazdy dłuższe i łagodniejsze. Warto zabrać zapięcie rowerowe – na trasie wycieczki jest bardzo dużo ciekawych obiektów do zwiedzania. Trasa ma około 37 km. długości.

szczegóły »
NAJwiększy most kamienny w Polsce

Ta rekordowa kamienna budowla została zbudowana własnoręcznie przez jednego człowieka – Pana Jana Stacha w latach 70-tych XX wieku. Wysokość tego okazałego mostu wynosi aż 16 m, pod tunelem płynie natomiast potok o długości 1,5 km uchodzący do Jeziora Rożnowskiego.

szczegóły »
Rezerwat Przyrody Nieożywionej Luboń

Rezerwat na Luboniu Wielkim (1.022 m.n.p.m.) ma powierzchnię ok. 12 ha. Jego atrakcyjność potęguje położenie – umiejscowiony jest na stromych zboczach - oraz jedyny w Beskidzie Wyspowym jęzor osuwiska fliszowego z gołoborzem. Warto także zwrócić uwagę na roślinność tych terenów oraz obecność wielu jaskiń, w tym największej o długości 26 m.

szczegóły »
Wąwóz Czarownic

Wąwóz o długości 40 m i charakterystycznej nazwie „Wąwóz Czarownic” położony jest w niedalekiej odległości od rezerwatu Skamieniałe Miasto. Szeroki do 4 m, otoczony wysokimi ścianami skalnymi i porośnięty osobliwymi gatunkami rzadkich i chronionych roślin, stanowi cenny pomnik przyrody naturalnej.

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss