Sokolica (747 m.n.p.m.) to szczyt w północno-wschodniej części Pienin Środkowych, położony na terenie Pienińskiego Parku Narodowego. Z wierzchołka roztacza się fantastyczny pejzaż na przełom Dunajca, Pieniny Środkowe, Małe Pieniny, Magurę Spiską, Tatry Bielskie i Tatry Wysokie. Na szczycie Sokolicy, poza przełomem Dunajca, możemy podziwiać przepięknie ukształtowaną przez wiatr sosnę, która jest głównym tematem wielu pocztówek z Pienin.
Taternikom, Sokolica jako jedna z nielicznych, oferuje naturalne możliwości wspinania drogami więcej niż jedno-wyciągowymi. Niewiele jest ścian skałkowych w Polsce oferujących tak długie i zróżnicowane drogi o komfortowej asekuracji.
Nazwa wzięła się stąd, że kiedyś mieszkały tam sokoły. Północne stoki Sokolicy porasta las bukowo-jodłowy oraz rozmaite rośliny runa (aster alpejski, smagliczki czy porosty), szczyt porastają reliktowe sosny.
Wstęp na Sokolicę, tak jak na Trzy Korony jest płatny i prowadzi na nią boczna, odbiegająca od szlaku ścieżka ubezpieczona metalowymi poręczami.
Początek i zakończenie wycieczki pieszej na Sokolicę ze Szczawnicy urozmaica przeprawa przez Dunajec łodzią flisacką, gdyż musimy się przedostać na drugi brzeg rzeki, aby rozpocząć tę górską wycieczkę.

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Kraków (25 km; ok. 0:30h)
Nowy Sącz (140 km; ok. 2h)
Nowy Targ (110 km; ok. 1:40h)

Miejscowość: Szczawnica

Galeria
Filmy
Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.szczawnica-pieniny.pl


Sokolica...
Rezerwat „Skamieniałe Miasto”

Skamieniałe Miasto to 15-hektarowy teren, na którym znajduje się liczne, urocze skałki posiadające własną historię i imiona pochodzące od ich rozmaitych kształtów, przypominających np. czarownicę, borsuka, czy żółwia. Wedle legendy to zaklęte w kamienie postacie ludzi i zwierząt. Jest tam nawet miasto z ratuszem, warowniami, basztą i kościołem. To niewątpliwie jeden z najciekawszych rezerwatów przyrody nieożywionej w Polsce.

szczegóły »
Spływ Dunajcem

Przełom Dunajca to jeden z najpiękniejszych przełomów rzecznych w Europie. Płynący tratwą mogą podziwiać niezwykłe i unikatowe krajobrazy pienińskiego pasma górskiego, a w pewnym momencie także stronę słowacką. Dodatkowo całą drogę umilają flisacy opowiadaniem rozmaitych anegdot dotyczących gór.

szczegóły »
Pasieka „Barć”

Bliskość natury wraz z wszelkimi jej dobrodziejstwami jest dostępna w zasięgu ręki właśnie w Pasiece „Barć” w Kamiannej. Co najważniejsze, odwiedzający mogą w tym miejscu obserwować życie pszczelarskiej społeczności, posmakować produkowanych przez nich miodów, będących doskonałym lekiem na rozmaite dolegliwości. Co więcej, znajduje się tam wyciąg narciarski oraz możliwość organizacji wycieczek po Ziemi Sądeckiej.

szczegóły »
Przełom Białki

Rezerwat obejmuje krótki przełom rzeki Białki, pomiędzy skałami Kramnicą i Obłazową, należącymi do Pienin Spiskich. Niezwykły klimat tego miejsca potęguje otoczenie gór – od północy Gorców, od południa Tatr oraz bogactwo fauny i flory. Miłośnicy wspinaczki znajdą tam ściany, na których będą mogli realizować swoje hobby, próbując sił na skałach o różnych stopniach trudności.

szczegóły »
Wąwóz Homole

Wąwóz Homole to rezerwat przyrody, będący największą atrakcją Małych Pienin. Zajmuje powierzchnię ok. 60 ha i rozciąga się na długość 800 m, tworząc  głęboki kanion otoczony ścianami wapienia o wysokości nawet 120 m! Dnem wąwozu płynie kaskadami  potok Kamionka o kryształowo czystej wodzie i urozmaiconym głazami korycie. Rezerwat powstał w celu ochrony zarówno przyrody nieożywionej, jak ożywionej w postaci osobliwych gatunków roślin wapieniolubnych.

szczegóły »
Zalew Czorsztyński i zamek w Niedzicy

Zalew Czorsztyński to zaporowy, sztuczny zbiornik wodny powstały na rzece Dunajec, o powierzchni około 1.200 ha. Największymi atrakcjami tego miejsca są organizowane rejsy statkami Biała Dama i Harnaś, które kursują pomiędzy zamkami w Czorsztynie i Niedzicy. Popularnością wśród turystów cieszy się także zbudowana przy zaporze elektrownia wodna o mocy 90 MW. Na prawym brzegu jeziora usytuowany jest malowniczy zamek we wsi Niedzica, ściągający wielu turystów.

szczegóły »
Słowacki Raj - Słowacja

Zaledwie 2 godz. drogi od Krakowa, znajduje się jeden z najpiękniejszych, jednocześnie mało w Polsce znanych zakątków Europy - park narodowy „Słowacki Raj”. To kraina strumieni i niezliczonych wodospadów (łącznie kilkadziesiąt), po i wzdłuż których prowadzi sieć dobrze poprowadzonych szlaków z niesamowitymi widokami.

szczegóły »
Przełom Dunajca – PIESZO i ROWEREM Drogą Pienińską

Przełom Dunajca to jeden z najpiękniejszych zakątków w Polsce, wzbudzający wiele emocji także u zagranicznych turystów. Trakt Pieniński biegnie prawym biegiem Dunajca ze Szczawnicy do słowackiego Czerwonego Klasztoru. Cała trasa jest dobrze przystosowana do rowerowych wycieczek - nawet wąskie i ciasne wąwozy można bez problemu pokonać. Doskonałe rozwiązanie na połączenie aktywności fizycznej z podziwianiem malowniczych i pełnych uroku krajobrazów pienińskich.

szczegóły »
Rezerwat Przyrody Nieożywionej Luboń

Rezerwat na Luboniu Wielkim (1.022 m.n.p.m.) ma powierzchnię ok. 12 ha. Jego atrakcyjność potęguje położenie – umiejscowiony jest na stromych zboczach - oraz jedyny w Beskidzie Wyspowym jęzor osuwiska fliszowego z gołoborzem. Warto także zwrócić uwagę na roślinność tych terenów oraz obecność wielu jaskiń, w tym największej o długości 26 m.

szczegóły »
Wąwóz Szobczański

Położony w Pieninach Środkowych, Wąwóz Szobczański uznaje się za najładniejszą dolinę Pienin, głównie ze względu na utworzony przez ściany kanion oraz płynący tuż obok Potok Szobczański. Usytuowany jest pomiędzy zachodnimi zboczami Trzech Koron a wschodnimi Podskalniej Góry – prowadzi tamtędy szlak turystyczny z Krościenka starą ścieżką do Sromowców Niżnych.

szczegóły »
Wodospad Zaskalnik

Malownicze, „zielone” latem i „białe” zimą tereny Szczawnicy każdego roku zachęcają turystów do odwiedzenia. Oprócz aktywnego szaleństwa związanego bezpośrednio z górami i uprawianiem rozmaitych sportów turyści mają możliwość wybrania się na spacer i podziwiania najbardziej urokliwych miejsc tego rejonu. Doskonałym przykładem jest tutaj wodospad Zaskalnik.

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss