Rezerwat został założony w 1963 roku przez Jana Wiktora. Proces jego powstania związany jest bezpośrednio z  ruchami tektonicznymi, ponadto dość spory udział w jego wyżłobieniu miał potok Kamionka - dzięki temu wąwóz ma bardzo ciekawą budowę geologiczną i niejednolitą, urozmaiconą rzeźbę. Tworzące wąwóz ściany pionowe zbudowane są głównie z wapienia czerwonego i białego, których wysokości mogą wynosić nawet 120 m. Dla miłośników przyrody dodatkową atrakcją tego miejsca będzie możliwość zobaczenia rzadkich i osobliwych gatunków roślin wapieniolubnych, m.in. bluszczu pospolitego, dziewięćsiła bezłodygowego oraz zwierząt. Przeprawy przez potok po drewnianych mostkach przyniosą wiele frajdy zarówno dzieciakom, jak i dorosłym.
Czas spędzony na spacerze wśród tych malowniczych i uroczych krajobrazów z pewnością wpłynie zbawiennie na samopoczucie turystów. Wąwóz nie jest długi - osiąga ok. 800m, jest więc doskoanłym miejscem do pieszej wędrówki nawet z małymi dziećmi.

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Zakopane (60 km; ok. 1:10h)
Nowy Sącz (50 km; ok. 1h)

Miejscowość: Jaworki k/Szczawnicy, ul. Główna 1
Tel: + 48 18 262 23 32

Bilety:
W sezonie letnim pobierane są drobne opłaty za wejście do wąwozu (ok. 1,5 zł/osoba)

Galeria
Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.wikipedia.pl

Kamienie Brodzińskiego

„Kamienie Brodzińskiego” to pomnik przyrody usytuowany na terenie Lipnicko – Wiśnickiego Parku Krajobrazowego. Miłośników przyrody zachęca przede wszystkim znajdujący się tam kompleks 9 niezwykłych skał o rozmaitych kształtach, a szczególnie jedna – tzw. Wielki Kamień o wysokości 10 m!

szczegóły »
Spływ Dunajcem

Przełom Dunajca to jeden z najpiękniejszych przełomów rzecznych w Europie. Płynący tratwą mogą podziwiać niezwykłe i unikatowe krajobrazy pienińskiego pasma górskiego, a w pewnym momencie także stronę słowacką. Dodatkowo całą drogę umilają flisacy opowiadaniem rozmaitych anegdot dotyczących gór.

szczegóły »
Przełom Białki

Rezerwat obejmuje krótki przełom rzeki Białki, pomiędzy skałami Kramnicą i Obłazową, należącymi do Pienin Spiskich. Niezwykły klimat tego miejsca potęguje otoczenie gór – od północy Gorców, od południa Tatr oraz bogactwo fauny i flory. Miłośnicy wspinaczki znajdą tam ściany, na których będą mogli realizować swoje hobby, próbując sił na skałach o różnych stopniach trudności.

szczegóły »
Sokolica

Szczyt Sokolicy jest doskonałym punktem widokowym na przełom Dunajca, Pieniny oraz część Tatr. Jest to także doskonałe miejsce na rodzinną wycieczkę górską, połączoną z niezbyt dużym wysiłkiem fizycznym, a oferująca przepiękne widoki. Jest to także idealne miejsce dla miłośników wspinaczki.

szczegóły »
Zalew Czorsztyński i zamek w Niedzicy

Zalew Czorsztyński to zaporowy, sztuczny zbiornik wodny powstały na rzece Dunajec, o powierzchni około 1.200 ha. Największymi atrakcjami tego miejsca są organizowane rejsy statkami Biała Dama i Harnaś, które kursują pomiędzy zamkami w Czorsztynie i Niedzicy. Popularnością wśród turystów cieszy się także zbudowana przy zaporze elektrownia wodna o mocy 90 MW. Na prawym brzegu jeziora usytuowany jest malowniczy zamek we wsi Niedzica, ściągający wielu turystów.

szczegóły »
Słowacki Raj - Słowacja

Zaledwie 2 godz. drogi od Krakowa, znajduje się jeden z najpiękniejszych, jednocześnie mało w Polsce znanych zakątków Europy - park narodowy „Słowacki Raj”. To kraina strumieni i niezliczonych wodospadów (łącznie kilkadziesiąt), po i wzdłuż których prowadzi sieć dobrze poprowadzonych szlaków z niesamowitymi widokami.

szczegóły »
Przełom Dunajca – PIESZO i ROWEREM Drogą Pienińską

Przełom Dunajca to jeden z najpiękniejszych zakątków w Polsce, wzbudzający wiele emocji także u zagranicznych turystów. Trakt Pieniński biegnie prawym biegiem Dunajca ze Szczawnicy do słowackiego Czerwonego Klasztoru. Cała trasa jest dobrze przystosowana do rowerowych wycieczek - nawet wąskie i ciasne wąwozy można bez problemu pokonać. Doskonałe rozwiązanie na połączenie aktywności fizycznej z podziwianiem malowniczych i pełnych uroku krajobrazów pienińskich.

szczegóły »
Rezerwat Przyrody Nieożywionej Luboń

Rezerwat na Luboniu Wielkim (1.022 m.n.p.m.) ma powierzchnię ok. 12 ha. Jego atrakcyjność potęguje położenie – umiejscowiony jest na stromych zboczach - oraz jedyny w Beskidzie Wyspowym jęzor osuwiska fliszowego z gołoborzem. Warto także zwrócić uwagę na roślinność tych terenów oraz obecność wielu jaskiń, w tym największej o długości 26 m.

szczegóły »
Wąwóz Szobczański

Położony w Pieninach Środkowych, Wąwóz Szobczański uznaje się za najładniejszą dolinę Pienin, głównie ze względu na utworzony przez ściany kanion oraz płynący tuż obok Potok Szobczański. Usytuowany jest pomiędzy zachodnimi zboczami Trzech Koron a wschodnimi Podskalniej Góry – prowadzi tamtędy szlak turystyczny z Krościenka starą ścieżką do Sromowców Niżnych.

szczegóły »
Wodospad Zaskalnik

Malownicze, „zielone” latem i „białe” zimą tereny Szczawnicy każdego roku zachęcają turystów do odwiedzenia. Oprócz aktywnego szaleństwa związanego bezpośrednio z górami i uprawianiem rozmaitych sportów turyści mają możliwość wybrania się na spacer i podziwiania najbardziej urokliwych miejsc tego rejonu. Doskonałym przykładem jest tutaj wodospad Zaskalnik.

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss