Wąwóz Szobczański

Kategorie: Natura, Aktywnie / SPA, Z dziećmi

Nazwa tego malowniczo położonego wąwozu na „skrzyżowaniu” Trzech Koron (983 m.n.p.m.) i Podskalniej Góry (742 m.n.p.m.) pochodzi od Przełęczy Szopka. Wszystko znajduje się na terenie Pienińskiego Parku Narodowego. Głównymi walorami wąwozu są strome, osadzone blisko siebie ściany tworzące kanion oraz płynący dnem Szobczański Potok o krystalicznie czystej wodzie, uchodzący do Macelowego Potoku. Ponadto warto zwrócić uwagę na bogatą szatę roślinną tych terenów, rosną tam bowiem różnorodne gatunki drzew i krzewów: buki, jodły, modrzewie, porzeczki, leszczyny, dzikie róże, a także naskalne rośliny: smagliczka skalna i pluskwica europejska.
Najkrótszym połączeniem między Sromowcami Niżnymi a Krościenkiem jest stara ścieżka pośród malowniczych terenów. Idąc z tzw. Równi można dotrzeć do schroniska PTTK „Trzy Korony”.
Ponadto z tego miejsca można podziwiać żółto zabarwioną Oberwaną Skałę i spadający naprzeciwko do wąwozu żleb Szeroka Spuszczalnica. Nieco wyżej znajduje się żleb Łazisko i Borówczana Skała. Wszystko tworzy niezwykłą, uroczą całość doskonałą na piesze wycieczki z rodziną, szczególnie jesienią, gdy różnobarwność tego miejsca zachwyca swoistością swego charakteru.

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Zakopane (60 km; ok. 1h)
Nowy Sącz (50 km; ok. 1h)

Miejscowość: Szczawnica

Jak dotrzeć:
Szlakiem żółtym ze Sromowiec Niżnych w kierunku Przełęczy Szopka.

Galeria
Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.szczawnica.na-pulpit.pl
www.przyrodapolska.pl
www.wikipedia.pl

Spływ Dunajcem

Przełom Dunajca to jeden z najpiękniejszych przełomów rzecznych w Europie. Płynący tratwą mogą podziwiać niezwykłe i unikatowe krajobrazy pienińskiego pasma górskiego, a w pewnym momencie także stronę słowacką. Dodatkowo całą drogę umilają flisacy opowiadaniem rozmaitych anegdot dotyczących gór.

szczegóły »
Wąwóz Homole

Wąwóz Homole to rezerwat przyrody, będący największą atrakcją Małych Pienin. Zajmuje powierzchnię ok. 60 ha i rozciąga się na długość 800 m, tworząc  głęboki kanion otoczony ścianami wapienia o wysokości nawet 120 m! Dnem wąwozu płynie kaskadami  potok Kamionka o kryształowo czystej wodzie i urozmaiconym głazami korycie. Rezerwat powstał w celu ochrony zarówno przyrody nieożywionej, jak ożywionej w postaci osobliwych gatunków roślin wapieniolubnych.

szczegóły »
Sokolica

Szczyt Sokolicy jest doskonałym punktem widokowym na przełom Dunajca, Pieniny oraz część Tatr. Jest to także doskonałe miejsce na rodzinną wycieczkę górską, połączoną z niezbyt dużym wysiłkiem fizycznym, a oferująca przepiękne widoki. Jest to także idealne miejsce dla miłośników wspinaczki.

szczegóły »
Dolina Chochołowska

Dolina Chochołowska jest przepiękną, największą i najdłuższą w polskich Tatrach doliną Zajmuje powierzchnię ok. 36 km2 i jest ważnym punktem wypraw w Tatry Zachodnie. W związku z tym, iż jako jedyna z tatrzańskich dolin, nie podlega w pełni pod obostrzenia nakładane przez TPN, daje większe możliwości dla odwiedzających, a mianowicie, można tu wjechać rowerem oraz wprowadzić naszego czworonożnego przyjaciela. Na Polanie Chochołowskiej znajduje się stylowe i pięknie wkomponowane w otoczenie, duże schronisko PTTK, które jest punktem docelowym większości jednodniowych wycieczek. Możemy tu odpocząć oraz posilić się. Chochołowska jest piękna o każdej porze roku, ale wrażenie jakie pozostawia na wiosnę z dywanem krokusów na Polanie Chochołowskiej długo pozostaje w pamięci...

szczegóły »
Dolina Kościeliska

Dolina Kościeliska o długości 9 km należy do najbardziej malowniczych i chętnie odwiedzanych przez turystów miejsc w Tatrach. Posiada wiele atrakcyjnych dolin bocznych, słynny wąwóz Kraków oraz liczne jaskinie, z najbardziej znaną Jaskinią Mroźną. Dnem doliny płynie Kościeliski Potok, który uracza nas wywierzyskami i swym wartkim nurtem z krystalicznie czystą wodą. Całość otoczona jest gęstymi lasami. 

szczegóły »
Dolina Strążyska

Dolina Strążyska usytuowana jest w Tatrach Zachodnich, pomiędzy Doliną ku Dziurze, a Doliną za Bramką. Co ciekawe, dolina prowadzi do podnóży samego Giewontu, a rozpoczyna się w granicach zabudowy Zakopanego. Możemy więc rozpocząć spacer do doliny z samych Krupówek. Ma powierzchnię ok. 4 km2, a po obu zboczach widać skaliste turnie:  Trzy Turnie oraz Skała Edwarda Jelinka.

szczegóły »
Przełom Dunajca – PIESZO i ROWEREM Drogą Pienińską

Przełom Dunajca to jeden z najpiękniejszych zakątków w Polsce, wzbudzający wiele emocji także u zagranicznych turystów. Trakt Pieniński biegnie prawym biegiem Dunajca ze Szczawnicy do słowackiego Czerwonego Klasztoru. Cała trasa jest dobrze przystosowana do rowerowych wycieczek - nawet wąskie i ciasne wąwozy można bez problemu pokonać. Doskonałe rozwiązanie na połączenie aktywności fizycznej z podziwianiem malowniczych i pełnych uroku krajobrazów pienińskich.

szczegóły »
Wodospad Zaskalnik

Malownicze, „zielone” latem i „białe” zimą tereny Szczawnicy każdego roku zachęcają turystów do odwiedzenia. Oprócz aktywnego szaleństwa związanego bezpośrednio z górami i uprawianiem rozmaitych sportów turyści mają możliwość wybrania się na spacer i podziwiania najbardziej urokliwych miejsc tego rejonu. Doskonałym przykładem jest tutaj wodospad Zaskalnik.

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss