Wodospad Zaskalnik

Kategorie: Natura, Aktywnie / SPA, Z dziećmi

Zaskalnik jest wodospadem o wysokości 5 metrów, znajdującym się w dolnym brzegu Sopotnickiego Potoku, między szczytami Bereśnik (843 m.n.p.m.) a Wysoka (759 m.n.p.m.) w obrębie Beskidu Sądeckiego. Usytuowany poza głównymi szlakami Pienin, w południowej części Pasma Radziejowej, często zostaje omijany, mimo swojego olbrzymiego uroku. Zaskalnik położony na wysokości 550 m.n.p.m. należy do Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Do centrum Szczawnicy można wrócić spacerkiem, gdyż odległość wynosi zaledwie 2,8 km.
Tuż obok wodospadu przebiegają trzy szlaki turystyczne: niebieski pieszy (Szczawnica–Przehyba), czarny rowerowy oraz co najatrakcyjniejsze – szlak konny z Jaworki do Krościenka nad Dunajcem.
Piękne widoki wodospadu i otaczające krajobrazy są doskonałym materiałem dla sympatyków fotografowania.

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Zakopane (60 km; ok. 1h)
Nowy Sącz (50 km; ok. 1h)

Miejscowość: Partyzantów – Sewerynówka (Szczawnica), ok. 2,8 km od centrum

Galeria
Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.wikipedia.pl
www.static.panoramio.com
www.naszegory.republika.pl
www.szczawnica.na-pulpit.pl

Spływ Dunajcem

Przełom Dunajca to jeden z najpiękniejszych przełomów rzecznych w Europie. Płynący tratwą mogą podziwiać niezwykłe i unikatowe krajobrazy pienińskiego pasma górskiego, a w pewnym momencie także stronę słowacką. Dodatkowo całą drogę umilają flisacy opowiadaniem rozmaitych anegdot dotyczących gór.

szczegóły »
Wąwóz Homole

Wąwóz Homole to rezerwat przyrody, będący największą atrakcją Małych Pienin. Zajmuje powierzchnię ok. 60 ha i rozciąga się na długość 800 m, tworząc  głęboki kanion otoczony ścianami wapienia o wysokości nawet 120 m! Dnem wąwozu płynie kaskadami  potok Kamionka o kryształowo czystej wodzie i urozmaiconym głazami korycie. Rezerwat powstał w celu ochrony zarówno przyrody nieożywionej, jak ożywionej w postaci osobliwych gatunków roślin wapieniolubnych.

szczegóły »
Sokolica

Szczyt Sokolicy jest doskonałym punktem widokowym na przełom Dunajca, Pieniny oraz część Tatr. Jest to także doskonałe miejsce na rodzinną wycieczkę górską, połączoną z niezbyt dużym wysiłkiem fizycznym, a oferująca przepiękne widoki. Jest to także idealne miejsce dla miłośników wspinaczki.

szczegóły »
Dolina Chochołowska

Dolina Chochołowska jest przepiękną, największą i najdłuższą w polskich Tatrach doliną Zajmuje powierzchnię ok. 36 km2 i jest ważnym punktem wypraw w Tatry Zachodnie. W związku z tym, iż jako jedyna z tatrzańskich dolin, nie podlega w pełni pod obostrzenia nakładane przez TPN, daje większe możliwości dla odwiedzających, a mianowicie, można tu wjechać rowerem oraz wprowadzić naszego czworonożnego przyjaciela. Na Polanie Chochołowskiej znajduje się stylowe i pięknie wkomponowane w otoczenie, duże schronisko PTTK, które jest punktem docelowym większości jednodniowych wycieczek. Możemy tu odpocząć oraz posilić się. Chochołowska jest piękna o każdej porze roku, ale wrażenie jakie pozostawia na wiosnę z dywanem krokusów na Polanie Chochołowskiej długo pozostaje w pamięci...

szczegóły »
Dolina Kościeliska

Dolina Kościeliska o długości 9 km należy do najbardziej malowniczych i chętnie odwiedzanych przez turystów miejsc w Tatrach. Posiada wiele atrakcyjnych dolin bocznych, słynny wąwóz Kraków oraz liczne jaskinie, z najbardziej znaną Jaskinią Mroźną. Dnem doliny płynie Kościeliski Potok, który uracza nas wywierzyskami i swym wartkim nurtem z krystalicznie czystą wodą. Całość otoczona jest gęstymi lasami. 

szczegóły »
Dolina Strążyska

Dolina Strążyska usytuowana jest w Tatrach Zachodnich, pomiędzy Doliną ku Dziurze, a Doliną za Bramką. Co ciekawe, dolina prowadzi do podnóży samego Giewontu, a rozpoczyna się w granicach zabudowy Zakopanego. Możemy więc rozpocząć spacer do doliny z samych Krupówek. Ma powierzchnię ok. 4 km2, a po obu zboczach widać skaliste turnie:  Trzy Turnie oraz Skała Edwarda Jelinka.

szczegóły »
Przełom Dunajca – PIESZO i ROWEREM Drogą Pienińską

Przełom Dunajca to jeden z najpiękniejszych zakątków w Polsce, wzbudzający wiele emocji także u zagranicznych turystów. Trakt Pieniński biegnie prawym biegiem Dunajca ze Szczawnicy do słowackiego Czerwonego Klasztoru. Cała trasa jest dobrze przystosowana do rowerowych wycieczek - nawet wąskie i ciasne wąwozy można bez problemu pokonać. Doskonałe rozwiązanie na połączenie aktywności fizycznej z podziwianiem malowniczych i pełnych uroku krajobrazów pienińskich.

szczegóły »
Rezerwat Przyrody Nieożywionej Luboń

Rezerwat na Luboniu Wielkim (1.022 m.n.p.m.) ma powierzchnię ok. 12 ha. Jego atrakcyjność potęguje położenie – umiejscowiony jest na stromych zboczach - oraz jedyny w Beskidzie Wyspowym jęzor osuwiska fliszowego z gołoborzem. Warto także zwrócić uwagę na roślinność tych terenów oraz obecność wielu jaskiń, w tym największej o długości 26 m.

szczegóły »
Wąwóz Szobczański

Położony w Pieninach Środkowych, Wąwóz Szobczański uznaje się za najładniejszą dolinę Pienin, głównie ze względu na utworzony przez ściany kanion oraz płynący tuż obok Potok Szobczański. Usytuowany jest pomiędzy zachodnimi zboczami Trzech Koron a wschodnimi Podskalniej Góry – prowadzi tamtędy szlak turystyczny z Krościenka starą ścieżką do Sromowców Niżnych.

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss